Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

MK 1 - Ford Scorpio 2.0 DOHC sedan

Pablo - |10 Lut 2013|, 2013 23:04
Temat postu: Ford Scorpio 2.0 DOHC sedan
Przedstawiam Wam mojego dziada. Nabyty do bezkompromisowego codziennego znoju, ale coś mi się widzi, że znów przygarnąłem pod swoje skrzydła skarbonkę do dopieszczania ;)

Skorupę ściągnąłem własnoręcznie z Francji. Pojechałem tam, poszperałem w ogłoszeniach (tak naprawdę szukając czegoś zupełnie innego...) i na nią trafiłem. Jako, że zawsze miałem słabość do tego modelu (w rodzinie było kilka sztuk), pojechałem go obejrzeć. Okazał się bardziej zajebisty, niż przypuszczałem ;)

Auto ma pełną historię. Zakupione przez firmę papierniczą z Wogezów, przez równe 10 lat służyło jako auto służbowe zarządu. Nakulało 240. tys km między Francją a Norwegią. W zasadzie przez całe życie serwisowane w ASO Forda, na co mam stosowne papiery. W 2000 roku kupił je mąż babki, która pracowała w salonie Forda. Trzymał je do października 2012. W tym czasie zrobił 40 tys... Auto traktował kolekcjonerko. Jeździł nim głownie w długie trasy po Francji, z reguły na wakacje. Po zakupie zrobił przy aucie niezbędne zaprawki. Dostałem nawet zdjęcia... Przerobił klimę na nowy czynnik i śmigał przy ładnej pogodzie. Auto było przez cały czas garażowane.

Zdjęcia z ogłoszenia prezentowały się następująco:





Auta nie zamierzam gazować. Planuję go doprowadzić do stanu tip-top, prawie jak z fabryki. Będę miał w związku z tym dużo pytań, więc proszę o wyrozumiałość ;) Więcej fotek (i pytań) wkrótce.

Adam_2000 - |10 Lut 2013|, 2013 23:09

T.1.6. - umieszczenie w poście dużych zdjęć zamiast linków/miniatur - 1 pkt !
Pablo - |10 Lut 2013|, 2013 23:13

Serio...? Przepraszam, że nie dowiedziałem się dogłębnie jakie macie zasady. Na kilku innych forach nikt nigdy nie robił problemów przy podobnych rozmiarach. To tylko 3 zdjęcia. Wystarczyło zwrócić uwagę...

Śmieszne to

Maross - |10 Lut 2013|, 2013 23:19

Faaajne mk1 i Ghia , niech się wozi :)
fajnie że spotkasz jeszcze jedyneczki w takim stanie na drodze :)

Pablo - |10 Lut 2013|, 2013 23:20

Maross napisał/a:

fajnie że spotkasz jeszcze jedyneczki w takim stanie na drodze :)


Mam nadzieję! Ostały się jeszcze takie? :)

lukas2 - |10 Lut 2013|, 2013 23:22

W imaheshacku tak właśnie wyglądają i są definiowane miniatury, też takie wstawiałem więc Adam czy przypadkiem nie przesadzasz?
Ps. Auto ładne, naprawdę. tylko doprowadzenie so stanu fabrycznego wysuszy ci portfel

Pablo - |10 Lut 2013|, 2013 23:24

lukas2 napisał/a:
W imaheshacku tak właśnie wyglądają i są definiowane miniatury, też takie wstawiałem więc Adam czy przypadkiem nie przesadzasz?
Ps. Auto ładne, naprawdę. tylko doprowadzenie so stanu fabrycznego wysuszy ci portfel


Dziękuję. Fajnie wiedzieć, że są tutaj wyluzowani i wyrozumiali ludzie ;)

Nad stanem fabrycznym pracuję. Auto jest chyba tego warte.

Dzięki raz jeszcze za miłe słowo.

lukas2 - |10 Lut 2013|, 2013 23:26

Zajrzyj tu:
http://ford-scorpio.pl/fo...t=34111&start=0
sam remont DOHCa jak wygląda i ile kosztuje że o reszcie nie wspomnę.Poznasz jak wygląda i co go boli dopiero po całkowitym rozebraniu motoru i budy...

Pablo - |10 Lut 2013|, 2013 23:31

lukas2 napisał/a:
Zajrzyj tu:
http://ford-scorpio.pl/fo...t=34111&start=0
sam remont DOHCa jak wygląda i ile kosztuje że o reszcie nie wspomnę


Przeglądnąłem ten topic... Mam nadzieję, że remont motoru mnie jeszcze nie czeka. Auto jest w ciekawym stanie, niezmęczone i nie jest zajeżdżone. Dopieszczenie powinno być nieco prostsze :)

lukas2 - |10 Lut 2013|, 2013 23:36

Adam_2000 napisał/a:
więc nie kombinuj.

nie kombinuję. Odniosłem się do opisu imageshacka "forum" po prostu
Pablo napisał/a:
Auto jest w ciekawym stanie, niezmęczone i nie jest zajeżdżone

Ha moje też nie było, tylko żeśmy je z ojcem zgazowali więc może dlatego niedomagał.... Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - jako jedyny mam dohca po całkowitej kapitalce i budę profesjonalnie przerobioną z cl-a na ghia :-)
Scorpio to bardziej pasja niż samochód (teraz) więc jak połkniesz bakcyla będzie dla ciebie najlepszym samochodem.

Pablo - |10 Lut 2013|, 2013 23:39

lukas2 napisał/a:

Scorpio to bardziej pasja niż samochód (teraz) więc jak połkniesz bakcyla będzie dla ciebie najlepszym samochodem.


Już tak jest. O to bądź spokojny ;)

Jankes - |11 Lut 2013|, 2013 07:13

Ładna jedyneczka i ciekawie wyposażona :)

Kilka szczegółów dołożyć i będzie super :)

Deohaców sie nie remontuje, tylko wkłada mocniejsze deohace :P

pablo19 - |11 Lut 2013|, 2013 07:47

Ładna laleczka. Jak chcesz się minąć z ładną jedyneczką to umów się z tym kolegą: KOLEGA
Mój jeszcze nie pomalowany w całości, to ze mną się nie umawiaj ;)

JORZO - |11 Lut 2013|, 2013 08:42

Kurteczka..... Ładny :)
YaKuZ - |11 Lut 2013|, 2013 10:20

no wreszcie jakieś ładne scorpio ktoś pokazał :) ODPOWIEDNI MODEL :) gratuluję
playandwin24 - |11 Lut 2013|, 2013 16:29

Brawo... piękny samochód!!! :)
Pablo - |11 Lut 2013|, 2013 18:16

Dzięki :) Miło, że się podoba.

Jankes napisał/a:
Ładna jedyneczka i ciekawie wyposażona :)

Kilka szczegółów dołożyć i będzie super :)

Deohaców sie nie remontuje, tylko wkłada mocniejsze deohace :P

Żadnych swapów nie będzie, bo jestem maniakiem oryginalności ;) Mało Scorpio zostało już na drogach, a większość ma mniejsze lub większe przeróbki. Fajnie zostawić auto takie, jakie jest. U mnie nawet migacze zostaną pomarańczowe (no chyba że znajdę nówki oryginalne, to wtedy zamienię na ładniejsze). Jedyną przeróbką, jeśli tak można powiedzieć, będą koła i kierownica od Cossiego :)

pablo19 napisał/a:
Ładna laleczka. Jak chcesz się minąć z ładną jedyneczką to umów się z tym kolegą: KOLEGA
Mój jeszcze nie pomalowany w całości, to ze mną się nie umawiaj ;)

No ale Wy daleko jesteście ;)

Jankes - |11 Lut 2013|, 2013 18:33

Ale oryginalny pakiet RS nie jest zły :)
pablo19 - |11 Lut 2013|, 2013 22:03

Pablo napisał/a:
....U mnie nawet migacze zostaną pomarańczowe (no chyba że znajdę nówki oryginalne, to wtedy zamienię na ładniejsze).

Nie ma oryginalnych białych, są chińskie białe. Ja w każdym miałem pomarańczowe i będę miał :)

Pablo napisał/a:
Jedyną przeróbką, jeśli tak można powiedzieć, będą koła i kierownica od Cossiego :)

Może zamiast kół od cosa takie sobie spraw: http://www.capri.pl/market/60986


Pablo napisał/a:
No ale Wy daleko jesteście ;)
3 godziny drogi w Scorpio to daleko? Toż to sama przyjemność.
Kasia - |12 Lut 2013|, 2013 09:01

Bardzo ładna "jedyneczka" :] . Aż dziwne, że Francuz potrafi tak zadbać o samochód ;) . Też mam takiego "dełohaca". Albo Go pokochasz albo znienawidzisz :D .
grand funk - |12 Lut 2013|, 2013 09:15

kupuje!
pablo19 - |12 Lut 2013|, 2013 09:40

grand funk napisał/a:
kupuje!
Do Francji jedziesz szukać? Czy co? :P
Jankes - |12 Lut 2013|, 2013 10:05

grand funk napisał/a:
kupuje!


Wszystko sie da, siła odpowiednich argumentów :)

pablo19 - |12 Lut 2013|, 2013 10:17

Teraz złoto jest w modzie ;)
Pablo - |26 Kwi 2013|, 2013 13:54

Cześć wszystkim :)

Trochę mnie tu nie było, ale nie znaczy to, że przy fordzie nic się nie dzieje...

Niedawno odebrałem go z warsztatu gdzie miał robiony kompleksowy remont i konserwację podwozia i profili zamkniętych. Robota się przeciągnęła i auto wisiało ponad 2 miesiące. Jestem jednak bardzo zadowolony z poziomu przeprowadzonych prac. Auto od spodu było dziewicze, progi nietknięte ręką blacharza, lekko tylko nadgryzione rudą zarazą.

Przy okazji wymieniłem bak na nówkę z allegro, teraz na wymianę czekają przewody paliwowe - macie może namiary na jakieś dedykowane do scorpio?

Chcę jeszcze zwalić wał i dać go do wyważenia u znajomego magika - czuć wibracje w trakcie jazdy. Przy okazji oczywiście wymiana podpory i gum. Macie jeszcze jakieś pomysły na eliminację wibracji? Sprawdzałem to na 3 kompletach kół i jest bez zmian.

Poza tym auto prowadzi się dość... "baliowato". Przejechałem się na próbę wielorybem 2.3 kumpla i auto jest dużo stabilniejsze i sztywniejsze. Mój buja się na boki i jest dziwnie nerwowy. Sprawdzałem gumy w zawieszeniu i nie ma żadnych luzów. Amory w normie. Co może być przyczyną?

Okazało się ponadto, że luz na dyfrze jest stanowczo za duży, poza tym szumi na każdym praktycznie biegu i trzeba szukać nowego. Trochę to dziwnie, bo auto ma 280 tys. przebiegu, więc aż tak wiele to nie jest. Za namiary na ładne sztuki, najlepiej ze szperą, będę bardzo wdzięczny.

kat - |26 Kwi 2013|, 2013 15:12

Pablo napisał/a:
Cześć wszystkim :)

teraz na wymianę czekają przewody paliwowe - macie może namiary na jakieś dedykowane do scorpio?

dedykowane do scorpio? aso na metry w cenie pieron wie jakiej

a tak na serio,to 10 metrow tekalana i doginasz na aucie na ciepło
do tego dac oryginalne szybkozlaczki ze starych przewodów i zalatwione kosztem 15 zł i 2 godzin roboty

Pablo napisał/a:
Chcę jeszcze zwalić wał i dać go do wyważenia u znajomego magika - czuć wibracje w trakcie jazdy. Przy okazji oczywiście wymiana podpory i gum. Macie jeszcze jakieś pomysły na eliminację wibracji?

nie koniecznie wał
peknieta/urwana szpilka na łaczniki walu ze skrzynia,pekniety łacznik elastyczny wału,podpora do wymiany,wywalona tulejka w wale gdzie wchodzi w walek na skrzyni
zdejmij i sprawdz co masz rozwalone

Pablo - |26 Kwi 2013|, 2013 15:24

kat napisał/a:
a tak na serio,to 10 metrow tekalana i doginasz na aucie na ciepło
do tego dac oryginalne szybkozlaczki ze starych przewodów i zalatwione kosztem 15 zł i 2 godzin roboty


Tak planowałem, ale pomyślałem, że a nuż są dostępne gotowce za normalną kasę.

kat napisał/a:

nie koniecznie wał
peknieta/urwana szpilka na łaczniki walu ze skrzynia,pekniety łacznik elastyczny wału,podpora do wymiany,wywalona tulejka w wale gdzie wchodzi w walek na skrzyni
zdejmij i sprawdz co masz rozwalone


Będę to za jakiś czas oglądał. Dzięki za sugestie.

kat - |26 Kwi 2013|, 2013 15:31

jak bedziesz zakladal stare szybkozlaczki na tekalany to TYLKO na zimno
nie zakladaj na gorąco,nie podgrzewaj,bo bedzie ciekło

Pablo - |10 Maj 2013|, 2013 21:26

Ostatnio rozruszałem nieco fordzia...

Upały przyszły i wreszcie miałem okazję sprawdzić działanie klimy.

Otóż, chłodzi aż miło, ale zauważyłem dziwne zachowanie podczas postoju.

Wolne obroty dziwnie skaczą, a z prawej strony dechy słychać rytmiczne stukanie jakiegoś przekaźnika odpowiadające skokom obrotów. Nigdy nie miałem do czynienia z taaak nowoczesną furą, na dodatek wyposażoną w klimę, więc zupełnie nie wiem od czego zacząć dochodzenie ;)

Macie jakieś sugestie?

trzypion - |10 Maj 2013|, 2013 22:04

Ta rytmicznośc to w jakim mniej wiecej tempie?
Adam_2000 - |10 Maj 2013|, 2013 22:07

Pablo napisał/a:
Wolne obroty dziwnie skaczą, a z prawej strony dechy słychać rytmiczne stukanie jakiegoś przekaźnika odpowiadające skokom obrotów

Wymień bajpasa, bo Ci prawdopodobnie nie stabilizuje obrotów po załączeniu sprężarki klimy.

YaKuZ - |11 Maj 2013|, 2013 09:40

a wiatrak od klimy działa? może się przytarł i na wolnych preso cały czas załącza i rozłącza układ bo nie wyrabia...? stąd wachania obrotów...
gufer-posepny - |11 Maj 2013|, 2013 10:48

Tam taka opcja że przy włączonej klimie jak spadają za bardzo obroty to jest kompresor klimy odłączany .
Pablo - |11 Maj 2013|, 2013 15:07

Trzypion - nie ma reguły. Co sekundę, dwie.

Adam_2000 - piszesz do laika - jaki bajpas mam sprawdzić?

YaKuZ - z wiatrakiem to jest ciekawa sprawa. Poprzedni właściciel przerabiał klimę w ASO Forda na nowy czynnik. Przerobili też wiatrak - stary w pasie przednim jest "zaślepiony", nowy jest aktualnie za chłodnicą (patrząc od przodu auta). I on na moje oko działa poprawnie, załącza się co jakiś czas.

gufer-posepny - ale dlaczego te obroty spadają? Czy przyczyną może być np. stary akumulator (zimą ledwie zipiał, teraz jeszcze jakoś kręci), jakiś inny problem z ładowaniem, albo coś z wolnymi obrotami?

Do skoków dochodziło w ciągu minionych, dość parnych dni (może to ma jakiś wpływ na przekaźniki?). Po jakimś czasie jazdy, gdy silnik był już porządnie nagrzany, przy wyłączonej klimie obroty były na poziomie 900. Po włączeniu pojawiały się rytmiczne spadki obrotów.

Dziś z kolei zauważyłem, że objawu nie było. Jest dużo chłodniej niż kilka dni temu. Gdy z rana odpaliłem auto, początkowo obroty były na poziomie około 900-1000. Silnik się nagrzał, nadal nie było z nimi problemów. Po włączeniu przycisku klimy, obroty lekko skoczyły w górę, a gdy włączyłem wentylację, wyrównały się z powrotem na 900. Stuk przekaźnika słyszalny był tylko w momencie załączania wentylatora od klimy, nie było jednak przy tym wcześniejszego falowania obrotów.

Adam_2000 - |11 Maj 2013|, 2013 17:23

Pablo napisał/a:
jaki bajpas mam sprawdzić?

EBJ - elektrozawór biegu jałowego.

trzypion - |12 Maj 2013|, 2013 01:57

Adam_2000 napisał/a:
Pablo napisał/a:
jaki bajpas mam sprawdzić?

EBJ - elektrozawór biegu jałowego.

A sprawdzenie można wykonać czujnikiem kinetycznym z naprowadzaczem trzonkowym - czyli postukać go młotkiem, często pomaga.

Pablo - |12 Maj 2013|, 2013 11:57

Adam_2000 napisał/a:
Pablo napisał/a:
jaki bajpas mam sprawdzić?

EBJ - elektrozawór biegu jałowego.


Poczytałem nieco o tym na forum i faktycznie, Twoja diagnoza najpewniej jest trafna.

Faktycznie auto niekiedy dziwnie się zachowuje i ma czasem niewielkie spadki obrotów na biegu jałowym niezależnie od tego, czy jest włączona klima, czy nie.

Będę działał w tym temacie.

Dzięki za podpowiedź.

Pablo - |27 Maj 2013|, 2013 20:25



Takie tam niedzielne eksperymenty z aparatem ;)

Maross - |27 Maj 2013|, 2013 20:34

zaśliniłem się :P ;) Piękny! :)
Jankes - |27 Maj 2013|, 2013 20:35

Super, jak z prospektu :)
Pablo - |27 Maj 2013|, 2013 23:02

Jeszcze trochę mu brakuje...
YaKuZ - |27 Maj 2013|, 2013 23:19

ajjj piękny egzemplarz :) przydałyby mu się kły jeszcze i bajka :)
Kasia - |28 Maj 2013|, 2013 08:30

Albo mi się oczy jeszcze nie obudziły albo z tą tablicą rej. jest coś "nie tak" :)

Fajny wóz :)

Pablo - |28 Maj 2013|, 2013 11:44

Literki się przestawiły od pędu powietrza ;)

YaKuZ, jakie kły? Masz na myśli spryskiwacze?

YaKuZ - |28 Maj 2013|, 2013 11:45

tak jest :) z nimi scorpio wygląda o wiele lepiej :)
pablo19 - |28 Maj 2013|, 2013 13:24

YaKuZ napisał/a:
tak jest :) z nimi scorpio wygląda o wiele lepiej :)
Nie prawda :P Mi się jakoś specjalnie nie podobają, tak jak i promowana przez Ciebie kiera os Cossa :P
YaKuZ - |28 Maj 2013|, 2013 13:25

gust jest jak doopa :P ale jak szaleć to szaleć :)
Pablo - |28 Maj 2013|, 2013 22:05

Faktycznie, kwestia gustu :)

Niby fajny gadżet, ale mi trochę wieszaki na ręczniki przypominają ;)

A kierownicę od cossa to chętnie bym ładną przyjął...

lukas2 - |28 Maj 2013|, 2013 23:43

Cytat:
A kierownicę od cossa to chętnie bym ładną przyjął.

Jak masz taką pod tempomat to się zamienię. Moja w tamtym roku obszyta :-)

jackdeville - |11 Sty 2015|, 2015 21:37

Bardzo ładny ten scorpio. Dzisiaj miałem okazję na żywo go obejrzeć, ale tak tylko przez chwilę. Jedyne co bym zmienił to te alufelgi, na których teraz stoi, bo na te standardowe 15' już patrzeć nie mogę ;)
Pablo - |11 Sty 2015|, 2015 23:27

Dzięki za miłe słowo :) Były już wsadzone koła od cossiego, ale jakieś małe mi się wydawały. Może to kwestia wyższego zawiasu, może zbyt niskiego profilu opony. A teraz to przynajmniej 100% oryginał jest ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group