Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

MK 1 - Sedan 2.9 12v Ghia ASB LPG 1991

Boni - |24 Cze 2007|, 2007 21:54
Temat postu: Sedan 2.9 12v Ghia ASB LPG 1991
Sedan, listopad 1991, prawdziwa ;) Ghia, automat i co nietylko. Sprowadzony 2005, kupiłem praktycznie zaraz po sprowadzeniu, "z lawety". Szukałem 2.9 bez coswortha, z ASB, trafił się praktycznie maksymalnie wypasiony mk1, nierzeźbiony, w miarę sprawny, w miarę dobrej cenie, no to jest. Rudą dali gratis ;)

Szczegóły fabryczne:
Ghia+RS 2.9i
z zewnątrz Nordic Green, wewnątrz Raven (welur szary + czarny, wnętrze w dość dobrym stanie)
ABS
automat
tempomat
wspomaganie
klima manualna
zielone szyby atermiczne
pakiet Ford RS, oryginał, w formie: spojlery dół z 4 stron, alufelgi RS "szprychowe" (co ciekawe - brak spojlera na klapie, miał gość dobry gust)
pakiet Winterpack - tylny dyfer z LSD (szpera) 25%, samopoziomowanie pneumatyczne
podwójne reflektory z regulacją, halogeny w RSie
spryskiwacze reflektorów ("kły")
centralny zamek
wszystkie szyby podnoszone elektryk
lusterka elektryk
6 biegowe wycieraczki
grzane przednia i tylna szyba, lusterka, fotele przód
fotele przód regulacja el. w 4 osiach plus pompowanie pod plecki
kierownica regulowana w 2 osiach
dwa dzielone oparcia tylnej kanapy regulowane elektrycznie
8 głośników
komputer spalania
zespolony zegar-datownik-stoper-termometr zew.
szyberdach el. przesuwany i uchylny
blokada całej el. z tyłu (przeciw dzieciom ;)
oświetlenie wewnętrzne dwie stacje, przód i tył
(stacja=lampka+dwa reflektorki do czytania+przełączniki)
oświetlenie pod nogi każdego pasażera i pod wszystkie drzwi
lampki konturowe na drzwiach (czerwone)
gaszenie świateł w środku po czasie
sygnalizacja wszystkich niedomkniętych drzwi i klap
sygnalizacja poziomu większości płynów
sygnalizacja przepalenia żarówek lamp
drewniane wykończenie (symboliczne, ale drewno, nie folia)
lusterko na osłonie przeciwsłonecznej pasażerki ;) z podświetlaniem
i jeszcze ze 20 podobnych drobiazgów, typu oświetlenie schowków,
jakieś zapalniczki z tyłu, dodatkowe schowki, przełączniki, zagłówki, i
temu podobne gadżety, plus to co zapomniałem wymienić.

To powyższe jest fabryczne i działa.

Fabryczne, niedziałające i/lub zdemontowane - samopoziomujące pneumatyczne
zawieszenie z tyłu (drooogi gadżet, wymienione już w Niemczech na zwykłe)
Radiomagnetofon oryginał oddałem zbieraczom oryginałów, mnie to nie kręci.
Przednia szyba wymieniona na niegrzaną (po kamieniu)
Blacharka rdzewieje sobie tu i tam, najbardziej w znanym błędzie konstrukcyjnym Scorpio, pt. nadkola tylne.

Teraz dołożone do fabrycznego:

wymienione kierunki na białe
wnętrza reflektorów srebrne
odpalanie samochodu przez telefon komórkowy (zagrzewa w zimie, wietrzy w lecie, bardzo dobre zimą dla automatu)
LPG pierwszej generacji, zbiornik 60l walec (ok 17l/100 po mieście)
sterowanie radia pod kierownicą
głośniki - tweetery pod szybą
wybierak (wajcha) od biegów od mk2, bez "zygzaka"
podświetlenie klamek wewnętrznych
podświetlenie regulatorów nawiewu przód
ogrzewanie el. tylnej kanapy (dwie sekcje)
wskazówki zegarów przerobione na białe
oświetlenie typu "ufo", zbędne i dla zabawy, zielone podświetlenie lamp i kierunków przód, cofania, tablicy tył, i w nadkolach

Parę rzeczy można by jeszcze dorobić (klimatronik! navi, dvd i co tam
jeszcze) ale na razie chyba starczy... ;)

Fotki



Boni - |14 Lip 2007|, 2007 23:25

Przybyło:
automatyczne zapalanie świateł (wersja hiperextranajprostsza, czyli dwa kabelki w skrzynce)
trzecie światło stop (za szybą w górze, trochę oblechowe może, ale idzie o skuteczność, bo w ostatnim tygodniu kilku ludków hamowało za mną nogami, rencami, oczami i wyrzucając kotwice, więc jakoś tak zacząłem bać się o tył...)

Boni - |22 Lip 2007|, 2007 16:55

Zmiana:
Wskazówki zegarów zielone jednak mi się nie podobały. No to zrobiłem białe, i teraz jest genialnie, normalnie a desce biało-czerwono, podświetlany zielono-czerwono. Macz better (i bez komentarzy wiem że mnie całkiem pogięło ;) )

Boni - |25 Lip 2007|, 2007 18:55

Zdjęcie zegarów:



(nocne nie wyszło telefonem)

Boni - |26 Lis 2007|, 2007 18:47

Kierowniczka wymieniona na mk2 (albo m1 cossie jak kto woli), to pierwszy etap, w planach na niej skóra i ew. grzanie. (hoho ileż tych planów...)


Boni - |15 Gru 2007|, 2007 21:05

Publiczność chciała zobaczyć podświetlanie tego i owego więc na ile się dało wyfocić...

Drzwi pasażera:


Środek:


Drzwi kierowcy:

pablo19 - |19 Lis 2012|, 2012 22:02

Hej kolego sympatyczny, coś tam zmieniałeś w tym aucie, czy mi się tylko przyśniło? :P
Boni - |21 Lis 2012|, 2012 15:23

pablo19 napisał/a:
Hej kolego sympatyczny, coś tam zmieniałeś w tym aucie, czy mi się tylko przyśniło? :P


Zacząłem trochę, opiszę jak skończę :P ;)

Boni - |26 Sie 2013|, 2013 13:38

Sprzedany, ale może nowy właściciel się zarejestruje na forumie - adres ma na tablicach rejestracyjnych ;)

[edit] Klient się rozmyślił (pretekst - błąd w ogłoszeniu). A ja rozmyśliłem się co do sprzedaży UFO "byle komu byle gdzie", a szczególniej rodzinie czy znajomym, więc autko zostaje, pomimo, że będzie raczej stał niż jeździł.

rafalski - |29 Sie 2013|, 2013 11:10

Witamy znów :)
pablo19 - |29 Sie 2013|, 2013 11:22

Boni napisał/a:
Sprzedany, ale może nowy właściciel się zarejestruje na forumie - adres ma na tablicach rejestracyjnych ;)

[edit] Klient się rozmyślił (pretekst - błąd w ogłoszeniu). A ja rozmyśliłem się co do sprzedaży UFO "byle komu byle gdzie", a szczególniej rodzinie czy znajomym, więc autko zostaje, pomimo, że będzie raczej stał niż jeździł.
No widzisz i już nie musisz kupować następnego dopóki ja nie wezmę od Ciebie tego :D
Julek - |29 Sie 2013|, 2013 12:56

a jaki to był niby błąd w ogłoszeniu, który uratował biedne ufo od niechybnego wpadnięcia w niebyt?
czyżby klient spodziewał się jednak "mustanka"?

pablo19 - |29 Sie 2013|, 2013 13:16

Miał być mustank kombi ;)
kat - |29 Sie 2013|, 2013 13:27

konik,z drzewa koń na biegunach...
Maross - |29 Sie 2013|, 2013 13:28

pablo19 napisał/a:
Miał być mustank kombi ;)

i z dizlem ;)
Boni, UFO wraca do Ciebie jak bumerang to znak , tylko ja swój jedynkowy bumerank popsułem bo wrócił tylko raz :(

Boni - |29 Sie 2013|, 2013 22:18

Rąbnąłem się w ogłoszeniu z przeglądem (spojrzałem na złą pieczątkę, a że zgadzała się z OC mniej więcej, utkwiło mi błędnie - naprawdę przegląd jest do listopada, a nie do przyszłego czerwca). A ogólne dyskusje i w szczególe o tym błędnym przeglądzie, no to potraficie sobie wyobrazić chyba, jak ktoś "znajomy", kto ma kasy jak ja błota, kupuje auto dla syna jedynaka.

Generalnie mam to w tyle, nie mam już czasu na głupoty; UFO pójdzie pod wiatę i niech se stoi. Jak przylecę do PL będę miał czym śmignąć.

BTW przy okazji przetestowany został na ścieżce porządnie - amory ok. przód 70 tył 80, hamulce każde koło wyszło >2000 (do tylu chyba były rolki), ręczny jak zwykle słabiutki (bo ASB i P, kto się bawi ręcznym). Przednie opona ma purchla (wkurzające, bo to były dosyć drogie Toyo "dobre używki") i końcówka do wymiany (dyskutowałbym). No i zrobiłem nim w tydzień coś pod 1000km z marszu, bez problemu, a nawet ogniem. Więc gdzie ja miałem łeb, jak taki samochód chciałem sprzedać za drobne.

jackdeville - |3 Lut 2014|, 2014 22:21

Super auto! Jak się wpisuje w google scorpio mkI rs to pierwsze co wyskakują zdjęcia twojego egzemplarza. Też miałem 2.9 w pakiecie RS, ale był cały zgnity i powędrował do krainy wiecznych autostrad. Pakiet Rs jednak zachowałem i będzie do mojego obecnego scorpio :)
YaKuZ - |3 Lut 2014|, 2014 22:34

a masz sedana czy lifta?
Vaux - |4 Lut 2014|, 2014 11:21

W opisie ma sedana przeciez...
jackdeville - |4 Lut 2014|, 2014 19:26

No mam obecnie sedana mkI 2.9 ghię
YaKuZ - |4 Lut 2014|, 2014 20:38

teraz juz wszystko wiem :)
Boni - |6 Kwi 2014|, 2014 14:12

UFO stało pół roku pod wiatą (a przez przedpoprzednie pół roku używane było może z 5 razy), ciekawy byłem jak to z nim będzie - więc jest tak: dokopałem się do niego, nadmuchałem ze dwie oponki, wsadziłem aku, sprawdziłem płyny, wsiadłem, dygnąłem kluczykiem, żeby wał zrobił jakie pół obrotu (bo leniwy jestem i mi się nie chciało ręcznie przekręcić), a ten wredniak po dosłownie ćwiartce obrotu zaczął gadać i zapalił; po jakiś 5 sekundach szklanki ścichły, i tyle w temacie, przejechałem się po lesie i jest git.

Czyli UFO zostaje, muszę ogarnąć sporo (opony, listwy, różności, nawet RSy może), potem przegląd, jakiś test do rozdziny w PL, a jak będzie ok, to zabieram je do UK.

Wiem że się powtarzam, ale - jakimże byłem idiotą, że je sprzedawałem i jakimi ci, co go nie kupili/odsprzedali/itp ;)

Vaux - |6 Kwi 2014|, 2014 14:48

...Yakuz będzie płakał bo już się tu przyczaił na zakup... ;)
Maross - |6 Kwi 2014|, 2014 14:52

Boni napisał/a:
czyli UFO zostaje, muszę ogarnąć sporo (opony, listwy, różności, nawet RSy może), potem przegląd, jakiś test do rozdziny w PL, a jak będzie ok, to zabieram je do UK.

Wiem że się powtarzam, ale - jakimże byłem idiotą, że je sprzedawałem i jakimi ci, co go nie kupili/odsprzedali/itp ;)

podoba mi się powyższe zdanie (kultura lajku? ;)) ,gratuluję wytrwałości (mnie jej w końcu zabrakło) i szerokiej drogi temu UFO! :)

pablo19 - |6 Kwi 2014|, 2014 22:21

Ufo prezentuje się nieźle :) Nie jeździło po soli to się nie posunęło z rdzą :)
YaKuZ - |6 Kwi 2014|, 2014 23:21

Vaux napisał/a:
...Yakuz będzie płakał bo już się tu przyczaił na zakup...


a tam płakał....to były luźne rozmowy :P

pablo19 - |7 Kwi 2014|, 2014 07:36

Boni mówił wczoraj to samo co Vaux :P Już się nie wybielaj bekso :P
Boni - |6 Maj 2014|, 2014 21:42

No dobra, w końcu może jakaś aktualizacja (bo znalazłem materiały ;) )

Po sprzedaniu i odkupieniu UFO gdzieś tam około 2008-2009 i konieczności ogarnięcia rudej i blach powstał plan, żeby przy okazji zmotać "na bogato". Nawet na forum o ile pamiętam dyskutowaliśmy (tyle, że chyba poszło to do cyberkosza albo ni umiem znaleść):







Oczywiście życie szybko zweryfikowało pomysły na obniżenie dachu (ale serio był taki moment, że stałem z tarczówką i niewiele brakowało żebym zaczął psucie ;) ), na nowe wypasione zderzaki (zacząłem robić formę po czym zorientowałem się, że potrzebuję miesiąc urlopu na jeden zderzak, mniej więcej...), itp. głupoty.

No ale żołnierz się nie poddaje, więc zrobiłem co mogłem, blacharkę na ile się dało, malowanie garażowe po całości (wyszło średnio, poza małą katastrofą na masce), plus cięcia i wycinanki przodu - maska zapasowa "przykrojona", światła okrągłe, grill z hexa byle wielki, kierunki dymione w zderzak ori. Plus wstawki tu i tam z tworzywa. Z tyłu - tylko lampy mk2. Z techniki - baniak beni od wieloryba i wlew LPG pod korek, plus bieżące sprawy.

Po roku odstanym w "remoncie" pojeździłem nim jakoś rok. Potem scorup praktycznie odstał rok, kiedy wyprowadziłem się do Szkocji. Ale ostatnio zdecydowałem, że przywlokę go przez Europę, będę miał zabaweczkę na następny rok ;)

Przed wyjazdem doszła blenda i odświeżone listwy, poprawiłem listewkę nad szybą. Nie starczyło czasu na pomalowanie i poskładanie RSów (zresztą, jeden próg zgubiłem kiedyś...). Z techniki dostał nowy baniak LPG 70l, przegląd przeszedł z marszu. Już w Szkocji dostał głośniki 16 na przód i remont radia (stary ale jary blaupunkt). Po drodze urwało 3 szpilki tylnego koła (nie dokręciłem i po 2000km ciągłej jazdy był efekt), ale to już naprawione.





Pali, jeździ na LPG i benzynie, prosto i bokiem; daje radę, w zasadzie sprawny (końcówki kierowniczego do wymiany, może dwie opony lepsze, jakieś tego typu drobiazgi), przydałoby się go uprać i doczyścić ;) i należałoby telefon jakiś włożyć (bo zapalanie zdalne działa, tylko tele brak). Wyłażą pomału szpachlowania, wstawki, itp. po paru latach od "remontu". Rdza posuwa się pod spodem swoim tempem...

Nie wiem ile wytrzyma / ile z nim wytrzymam, ale może jeszcze trochę ;)

Aha, nadal budzi uczucia i reakcje ambiwalentne na drogach i w ludziach, teraz nie tylko w PL ale też D, B, F i UK, co m.in. widać było po tym artykule. No ale już się przyzwyczaiłem do oglądania się za, uśmiechów, skrzywień, machania, machania kułakiem i pokazywania palcami, itd itp. Chyba do wszystkiego można się przyzwyczaić.

Struna - |7 Maj 2014|, 2014 13:51

Boni napisał/a:
No ale już się przyzwyczaiłem do oglądania się za, uśmiechów, skrzywień, machania, machania kułakiem i pokazywania palcami, itd itp. Chyba do wszystkiego można się przyzwyczaić.
w myśl zasady - nie ważne jak, ważne że gadają :)
Boni - |7 Maj 2014|, 2014 14:13

Pewnie, przecież nie ma innego sensu czy celu tuningu wyglądu, hm, czegokolwiek; od długopisu po samochód, czy nawet twarz ludzką. No chyba, że ktoś wierzy w obiektywne piękno czy jakąś oryginalność masówki, ale to naprawdę nie mój problem.
rafalski - |8 Lip 2016|, 2016 21:41

A czy klamki z wieloryba pasuja plug & play? Bo to chyba nie z crown vicki?
Jankes - |8 Lip 2016|, 2016 22:43

Nie pasuja, trzeba ciac
rafalski - |9 Lip 2016|, 2016 19:54

Szkoda bo wielorybowe tak miękko działają w porównaniu z mk2.
Boni - |7 Cze 2017|, 2017 21:42

Nadeszła ta chwila - niniejsze cudo myśli technicznej Ford Germany, wspaniale ulepszone w polskim domu i zagrodzie, unikat w skali Europy, legenda internetu oraz UFO równin mazowieckich i beskidu szkockiego, po coś koło 12 latach (z niejakimi przerwami) i ze 150tys. km poooszła sobie.

Wyglądało to jak odwrócony film, tak jak kiedyś laweta zrzuciła pod domem Ghia RS jeszcze ciepłe z Niemiec, prosto z Żyrardowa, tak teraz laweta zabrała UFO do Żyrardowa.

Jankesowi gratulujemy nabytku i mamy nadzieję, że się chłop nie pochlasta za bardzo przy okazji ;)

A bardziej serio, może i czarny ze Szkocji wrócił spoko, ale po dwu latach w garażu elektryka zesrała się nieco (poprawiłem o tyle o ile), no ale jak się okazało, że pompa paliwa prąd żre ale milczy, to mi już całkiem odeszła ochota. Wobec rosnących cen OC też, a jeszcze przegląd oczywiście trzeba by zrobić. Ogólnie, trzymanie 26 letniego wózka, żeby raz w roku odpalić, nawet trzymanie w garażu, nie działa po prostu.

Czyli - nie mamy już żadnego samochodu w PL i żadnego Scorpio.

Do usłyszenia.

Darek_Police - |7 Cze 2017|, 2017 21:47

Boni napisał/a:
... nie mamy już żadnego samochodu w PL i żadnego Scorpio.


Kustosz z pustym muzeum... Niestety skupiliśmy się wokół nieprzeciętnego auta ze smutną motoryzacyjną historią. Niech żyje scorpio.

Vaux - |8 Cze 2017|, 2017 00:06

Ale chyba nie pod siekiere, co?
DANEK1403 - |8 Cze 2017|, 2017 05:43

A chciałem kupić
Jankes - |8 Cze 2017|, 2017 08:31

To zabierajcie
Boni - |8 Cze 2017|, 2017 10:25

Tia, dalsze rozmowy o UFO to z Jankesem.

A co do kustosz z pustym muzem - chciałbym, ale daleko do tego... Właśnie "pusty" garaż przeglądam. Na razie znalazłem od scorpio mk1 lampy różne tył i przód, silnik OHC pod gaźnik, jakąś skrzynię, maskę, znaczki najróżniejsze "do odświeżenia" (np. oryginalne korony Ghia), itd. itp. Oraz oczywiście lampę od pontiaca, dekielki od thunderbirda (ale tylko 3?), kawałki zapłonu od czegoś niezidentyfikowanego, jakieś uszczelki od 4.0 explorera, itd itp.

I to jest po paru razach totalnego wywalania gratów, teoretycznie...

kat - |8 Cze 2017|, 2017 10:30

jakies taile z asb ci nie zostały?
Boni - |8 Cze 2017|, 2017 10:35

kat napisał/a:
jakies taile z asb ci nie zostały?


Popatrzę czy coś zostało, ale to (ze trzy skrzynie ASB w różnym stanie rozkładu i graty) ktoś zabrał rok czy dwa lata temu, już nie pamiętam nawet kto.

Maross - |8 Cze 2017|, 2017 10:49

Szkoda ,że poszedłem po rozum do głowy i kupiłem kameleona ,tak bym pewnie chciał ratować legendę ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group